Kiedy rozmawiamy o miesiączce dorastających córek, wiele tematów budzi wątpliwości i narusza tabu. Takim temat jest korzystanie z kubeczka menstruacyjnego przez młodą nastolatkę.

dziewczynka_kubeczek

Wiele z nas obawia się czy kubeczek będzie dobry, czy się nada, a przede wszystkim czy nie będzie szkodził naszemu dziecku.

“BŁONA DZIEWICZA”
Największym lękiem obarczana jest tak zwana błona dziewicza. Prawda jest taka, że mówimy o fałdzie waginalnym, kawałku tkanki nabłonkowej, która w pochwie może tworzyć kształt półksiężyca, kółka, lub tworzyć coś na kształt sitka. Błonka może być sztywniejsza, ale też może być całkowicie elastyczna i miękka. Może też być tak, że młoda kobieta będzie ją miała przerwaną np. w trakcie zajęć z gimnastyki czy tańca. Generalnie przywiązywanie się do koncepcji “dziewictwa” w odniesieniu do fałdu waginalnego, zapędza nas w kozi róg i zamyka rozmowę o ciele jako takim, stwarzając z niego zakazaną strefę tabu. Nie ma nic niewłaściwego w wypróbowaniu kubeczka menstruacyjnego, tym bardziej, że kubeczek w rozmiarze S zaprojektowany jest tak, by był wygodny również dla młodych kobiet.

ZDROWA POCHWA OD POCZĄTKU
To, na czym nam najbardziej zależy, to to, żeby nasza córka była zdrowa. Żeby od samego początku, kiedy staje się kobietą, mogła cieszyć się dobrym zdrowiem w sferze intymnej. Tampony wysuszają śluzówkę i niszczą jej działanie ochronne. Nawet jeśli są to ultracienke, bardzo gładkie tampony, wchłaniają one nie tylko krew, ale śluz z pochwy, zostawiając waginę wysuszoną i podrażnioną. Wysuszona pochwa ma większe skłonności do infekcji, a uszkodzenia nabłonka wewnątrz może w przyszłości powodować nadżerki. Dlatego tak ważne jest, by dać naszej córce akcesorium, które łagodnie będzie traktowało jej młode ciało. Kubeczek menstruacyjny nie wchłania, a zbiera krew. Nie wysusza śluzówki pochwy i nie uszkadza jej powierzchni.

KREW BEZ NIEFAJNYCH ZAPACHÓW
Krew w kubeczku nie ma dostępu powietrza, tak więc znacznie dłużej pozostaje “nie zepsuta”, pachnie naturalnie, żelaziście i ma ładnie intensywny kolor. W przeciwieństwie do brązowo-czarnych plam na podpaskach czy tamponach, miesiączka traci ten “nieprzyjemny” wyraz, który tak naprawdę ściśle jest związany z utlenianiem się i psuciem pozostałości krwi. Niepsująca się krew to też gwarancja lepszego zdrowia i mniejsze ryzyko infekcji.

POZNAWANIE CIAŁA
Dzięki kubeczkowi nastolatka poznaje swoją miesiączkę. Wie ile tak naprawdę krwawi, kiedy miesiączka jest intensywniejsza, a kiedy jest jej tak naprawdę bardzo niewiele. Takie poznanie wzmacnia zaufanie do własnego ciała i własnej biologii, a to już pierwszy krok do lubienia w sobie kobiety.

WYGODA I SZKOŁA
Kubeczek jest wygodny i miękki. Nie czuć go tak, jak tampon. Można z nim wygodnie uprawiać sport, pływać, pozostawać aktywną. Ważne jest to, że kubeczek opróżnia się raz na 12h, więc po założeniu go rano martwić się możemy jego opróżnieniem już po zajęciach, po spotkaniach z przyjaciółmi, po szkole… Nie trzeba zamartwiać się miesiączką, krępować wymianą środków w szkolnej toalecie. Jeśli nasza nastolatka uwielbia basen, dzięki kubeczkowi nawet nie będzie musiała zdradzać, że w ogóle ma miesiączkę.

OSZCZĘDNOŚCI I KIESZONKOWE
Pomyśl, jak budujące może być dla nastoletniej córki, że comiesięczne wydatki na podpaski i inne tradycyjne środki higieny może odłożyć sobie do skarbonki, żeby potem kupić sobie fajną sukienkę czy wymarzone prawie dorosłe perfumy! Zdecydujcie, co z robić z ekstraoszczędnościami i razem dbajcie o kobiecość.

OTWARTOŚĆ I MŁODOŚĆ
Warto wspomnieć, że dziewczęta mają otwarte głowy i pragną nauczyć się siebie na nowo, z pełną akceptacją i miłością do swojego ciała. Jeśli damy im taką możliwość, z pewnością z niej skorzystają.
Nie ma powodu, by nie uczyć młodych kobiet, dziewcząt, nastolatek tego, że nasze ciało zasługuje na dobre traktowanie. Że miesiączka jest czymś naturalnym, zwyczajnym i może być powodem cieszenia się kobiecością i swoim ciałem. Jeśli chcesz kupić kubeczek swojej nastoleniej córce, możesz wybrać zestaw A, w którym znajdują się 2 kubeczki w rozmiarze małym, lub postawić na zestaw MIX, który podzielisz pomiędzy siebie i córkę – bo jeden kubeczek w zestawie ma rozmiar A (mały) – dla nastolatki,a drugi rozmiar B (duży) – w sam raz dla Ciebie!

KUBECZEK A
Kliknij, żeby kupić
KUBEK_MIX
Kliknij, żeby kupić zestaw z dwoma rozmiarami