Badania potwierdzają: lepsza komunikacja seksualna – wiąże się z wyższym libido!

Badania potwierdzają: lepsza komunikacja seksualna – wiąże się z wyższym libido!

Nie ma już co do tego wątpliwości, że istnieje istotny związek pomiędzy dobrą komunikacją w związku, a dobrym seksem i satysfakcją w tych aspektach.

Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet. Pary, które częściej się komunikują mają lepsze życie seksualne. I potwierdziły to badania opublikowane przez Journal of Sex Research, przeprowadzone przez Allena Mallory z Uniwersytetu Austin w Teksasie.

“Badania skupiają się na komunikacji seksualnej par i tego, jak ta komunikacja wpływa korzystnie na związki romantyczne. Wiele publikacji mówi o tym, jak komunikacja jest istotna, niemniej jednak nie istniał żaden solidny przegląd wszystkich badań na ten temat i jak ta komunikacja wprost wpływa na funkcje seksualne. Postanowiliśmy rozpocząć taki właśnie projekt badawczy.” Autor, razem ze swoimi współautorami (ekspertami w zakresie funkcjonowania seksualne) postanowił przeprowadzić metaanalizę 48 wcześniejszych badań, które obejmowały pomiary komunikacji seksualnej par i różne aspekty funkcjonowania seksualnego, takiego jak pożądanie, podniecenie, erekcja, nawilżenie, orgazm i ból. Łącznie przebadano 12 145 uczestników!!!

Po analizie okazało się, że rozmowa o problemach seksualnych z partnerem wiąże się z lepszymi funkcjami seksualnymi w ogóle. Jakość życia seksualnego jest ogólnie lepsza, kiedy ludzie rozmawiają ze sobą na ten temat. W przypadku kobiet rozmawianie o seksualności w związku wiązała się ze zwiększonym pożądaniem seksualnym! Czyli jeśli rozmawiacie o tym, co robicie w łóżku, co się Wam podoba, co mniej, co Wam doskwiera, pożądanie seksualne ma mniejszą szansę słabnąć! Rozmawianie o seksie zarówno dla mężczyzn i kobiet wiąże się z lepszym orgazmem, ogólnie lepszym samopoczuciem jeśli chodzi o bycie istotą seksualną. Jak się okazuje związek między komunikacją, a funkcjonowaniem seksualnym był silniejszy też w badaniach, których uczestnicy byli małżeństwami. Związki wieloletnie tym bardziej zyskują na komunikacji jeśli chodzi o seks.

Analiza, choć imponująca miała swoje słabe strony, jak potwierdza auttor Mallory. Nie uwzględniała ona innych czynników – które być może będą równie istotne w przypadku komunikacji w związkach. Być może te osoby, które ze sobą rozmawiały czuły się bliższe sobie, a przez to, bardziej usatysfakcjonowane związkiem w ogóle. Być może oddalenie emocjonalne osób powoduje zaprzestanie komunikacji, przy jednoczesnym oddaleniu intymnym. Badania nie wskazują na to, dlaczego komunikacja jest powiązana z udanym życiem seksualnym i większą satysfakcją z życia seksualnego. Takich badań trzeba pewnie więcej.

Daje to nam pewne wskazówki co do tego, na co warto zwracać uwagę, będąc w romantycznym związku seksualnym. Uczyć się komunikacji seksualnej zawsze warto, rozmawiać o tym, co nas łączy, zawsze. Wyrażać swoje emocje – te dobre i te trudniejsze, w konstruktywny sposób i patrzeć, jak to się przekłada na naszą satysfakcję z życia seksualnego.