Historia tęczowej flagi

Historia tęczowej flagi

Czerwiec od dawna jest uznawany za Miesiąc Dumy LGBTQ (Pride Month), na cześć zamieszek w klubie Stonewall, które miały miejsce w Nowym Jorku w czerwcu 1969 roku. Podczas Miesiąca Dumy często można zobaczyć tęczową flagę dumnie wyświetlaną jako symbol ruchu na rzecz praw środowisk LGBTQ. Ale jak ta flaga stała się symbolem LGBTQ?

Twórca flagi Gilbert Baker na tle flagi o długości 1 mili

Wracamy do 1978 roku, kiedy artysta Gilbert Baker, otwarcie deklarujący się jako gej i drag queen, zaprojektował pierwszą tęczową flagę. Baker ujawnił później, że został poproszony przez Harveya Milka (jednego z pierwszych otwarcie gejowskich osób, które zostały wybrane do Parlamentu USA) do stworzenia symbolu dumy dla społeczności gejowskiej. Baker postanowił uczynić ten symbol flagą, ponieważ uważał flagi za najpotężniejszy symbol dumy. Jak później powiedział w wywiadzie: „Naszą pracą jako gejów było ujawnienie się, bycie widocznym, życie w prawdzie, jak mówię, wydostanie się z kłamstwa. Flaga naprawdę pasuje do tej misji, ponieważ jest to sposób na ogłoszenie twojej widoczności lub powiedzenie: „Oto kim jestem!””. Baker widział tęczę jako naturalną flagę z nieba, więc przyjął osiem kolorów dla pasków, każdy kolor z własnym znaczeniem (gorący róż dla seksu, czerwony dla życia, pomarańczowy dla uzdrowienia, żółty dla światła słonecznego, zielony dla natury, turkusowy dla sztuki, indygo dla harmonii i fioletowy dla ducha).

Oryginalny projekt flagi zakładał obecność koloru magenty, ale też turkusu. Niebieski natomiast miał odcień indygo.

Pierwsze wersje tęczowej flagi wywieszono 25 czerwca 1978 r. na paradę z okazji Dnia Wolności Gejów w San Francisco. Baker i zespół wolontariuszy wykonali je ręcznie, a teraz chciał masowo produkować flagę do używania przez wszystkich. Jednak ze względu na problemy produkcyjne usunięto różowe i turkusowe paski, a indygo zastąpiono podstawowym niebieskim, co zaowocowało współczesną flagą z sześcioma paskami (czerwoną, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską i fioletową). Dziś jest to najczęstszy wariant tęczowej flagi, z czerwonym paskiem na górze, jak w naturalnej tęczy. Różne kolory zaczęły odzwierciedlać zarówno ogromną różnorodność, jak i jedność społeczności LGBTQ.

Dopiero w 1994 roku tęczowa flaga stała się prawdziwym symbolem LGBTQ. W tym samym roku Baker stworzył flagę o długości 1 mili, żeby uczcić 25. rocznicę zamieszek w Stonewall. Teraz tęczowa flaga jest międzynarodowym symbolem dumy LGBTQ i można ją zobaczyć z dumą na całym świecie, zarówno w obiecujących, jak i trudnych czasach.