Gry planszowe wzmacniają związek?
Gry planszowe wzmacniają związek?
  • Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Baylor w Waco, Teksas, ujawniło, że partnerzy w romantycznych związkach uwalniają oksytocynę, tzw. hormon miłości lub przytulania, gdy spędzają razem czas na tego rodzaju rekreacyjnych aktywnościach.
  • Największe zaskoczenie stanowił rodzaj aktywności, który najbardziej stymulował mężczyzn do produkcji oksytocyny.
  • Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Marriage and Family.

Komentując efekty obu rodzajów aktywności na poziom oksytocyny, Karen Melton, Ph.D., główna autorka badania i asystentka profesora w dziedzinie badań nad dziećmi i rodziną, stwierdziła, że "oczekiwałyśmy czegoś przeciwnego".

Spodziewano się, jak wyjaśnia, że "pary bawiące się w gry planszowe będą miały większą interakcję, ponieważ będą komunikować się na temat gier i strategii lub będą rywalizować, a większa interakcja skutkowałaby większym uwalnianiem oksytocyny".

Ona i jej koleżanki i koledzy uważają, że ich badanie jest pierwszym, które analizuje, w jaki sposób różne rodzaje rekreacyjnych aktywności mogą wpływać na poziomy oksytocyny.

Oksytocyna

Oksytocyna to hormon, którego mózg używa do przekazywania wiadomości między komórkami mózgowymi. Wydziela się go również do krwiobiegu, skąd może przenieść się do innych części ciała.

Na podstawie badań na zwierzętach naukowcy dowiedzieli się, że oksytocyna odgrywa istotną rolę w porodzie, stymuluje wydzielanie mleka w odpowiedzi na ssanie, wpływa na zachowanie społeczne i więzi, zwłaszcza między matką a dzieckiem oraz partnerami seksualnymi.

Badania nad ludźmi potwierdziły, że tworzenie więzi wiąże się z oksytocyną. Ponadto wykazano, że hormon ten może zwiększać zaufanie i ma uspokajający wpływ na stres, lęk i strach.

Istnieją również dowody potwierdzające teorię, że podwyższenie poziomu oksytocyny ułatwia rozpoznawanie emocji u innych osób i zwiększa zaufanie w już nawiązanych relacjach. Natomiast inne badania wykazały, że oksytocyna nie zawsze sprzyja spoistości społecznej. Niektóre z nich pokazały, że hormon ten jest zaangażowany w triumfalizm, zazdrość oraz promowanie braku współpracy z innymi grupami, na przykład w przypadku ochrony bezbronnych członków własnej grupy.
Badacze badający rolę oksytocyny w więziach międzyludzkich u dorosłych znaleźli również dowody na to, że hormon ten może działać jak "różowe okulary" na to, w jaki sposób jednostki postrzegają zachowanie partnerskie wobec siebie.

Wieczór randkowy: Gry planszowe czy zajęcia artystyczne?

Dr Melton i jej koleżanki i koledzy zwerbowali 20 par w wieku od 25 do 40 lat i przypisali je losowo do jednego z dwóch rodzajów randki: "zajęcia artystyczne dla par" lub "wieczór gier". Każda aktywność trwała około 1 godziny.

Pary uczestniczące w wieczorze gier grały w karty, gry słowne, szachy, warcaby, domino, puzzle, Monopoly i inne gry. Atmosfera była znana i przyjemna, a pary grały w gry samodzielnie.
Pary przypisane do zajęć artystycznych uczestniczyły w zajęciach malowania dla par. Były dwie grupy po pięć par, a zajęcia odbywały się w miejscowym studiu artystycznym.
Wszyscy uczestnicy wypełnili sześciopunktową ankietę, w której pytano o ich znajomość wykonywanych działań. Ankieta zawierała również pytania dotyczące interakcji z partnerem, takich jak kontakt wzrokowy, dotyk i komunikacja.

Wszystkie pary oddały próbki moczu przed i po swoich randkach. Na podstawie tych próbek badacze mogli zmierzyć, czy i jak bardzo poziom oksytocyny zmienił się w trakcie wydarzenia.

Wyniki wykazały, że poziom oksytocyny wzrósł u wszystkich par. Jednak wzrost oksytocyny u mężczyzn uczestniczących w zajęciach malowania był 2-2,5 razy wyższy niż w innych grupach.

Grupa z drugim najwyższym wzrostem oksytocyny to kobiety grające w gry. Następnie były to kobiety uczestniczące w zajęciach malowania, a potem mężczyźni grający w gry. Różnice między tymi trzema grupami były jednak bardzo niewielkie.

"To sugeruje, że niektóre rodzaje aktywności mogą być bardziej korzystne dla mężczyzn i inne dla kobiet.

Osoby pozostające w związku powinny pamiętać, by wspólne spędzanie czasu na rekreacyjnych aktywnościach było ważnym elementem ich relacji. Odkrywanie nowych zajęć, eksperymentowanie i czerpanie radości z wspólnych doświadczeń może wzmocnić więź między nimi. Oksytocyna może stanowić ważny element związku i możemy mieć wpływ na jej poziom. Efekt tego badania powinien skłaniać pary do odkrywania nowych pasji i budowania trwałych wspomnień razem.

MAGAZYN TULIPAN
ZOBACZ INNE
Promocje
Wibrator królik z języczkiem 3w1 fioletowy
Wibrator królik z języczkiem 3w1 fioletowy

199,20 zł

Cena regularna: 249,00 zł

Najniższa cena: 198,00 zł
szt.
Kabaretki samonośne Kixies Sam rozm B czarne
Kabaretki samonośne Kixies Sam rozm B czarne

67,15 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 67,15 zł
szt.
Kabaretki samonośne Kixies Sammy rozm D białe
Kabaretki samonośne Kixies Sammy rozm D białe

67,15 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Pończochy samonośne Kixies Michelle rozm D czarne
Pończochy samonośne Kixies Michelle rozm D czarne

67,15 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 67,15 zł
szt.
Wibrator Fun Factory Miss Bi winogronowy
Wibrator Fun Factory Miss Bi winogronowy

349,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

Najniższa cena: 349,00 zł
szt.
Kabaretki samonośne Kixies Samantha rozm C beż
Kabaretki samonośne Kixies Samantha rozm C beż

67,15 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Korek analny aluminiowy 04 ametyst
Korek analny aluminiowy 04 ametyst

47,20 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Stymulator łechtaczki ssący Róża czerwień
Stymulator łechtaczki ssący Róża czerwień

119,20 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl