Masturbacja
Masturbacja

Masturbacja jest normalną, zdrową częścią rozwoju seksualnego. Polega na użyciu rąk, palców, zabawek erotycznych lub innych przedmiotów w celu stymulacji genitaliów i innych wrażliwych obszarów ciała w celu uzyskania przyjemności seksualnej. Masturbacja ma wiele udokumentowanych korzyści zdrowotnych. Może między innymi zmniejszać stres, poprawiać sen i łagodzić ból.

Co to jest masturbacja?

Masturbacja, zwana dawniej onanizmem, a teraz całkiem miło "samomiłością" to samostymulacja genitaliów lub innych wrażliwych obszarów ciała w celu podniecenia lub przyjemności seksualnej. Jest to powszechne zachowanie wśród osób każdej płci, genderu czy wieku. Jest to uniwersalne zachowanie dla wszystkich ludzi. Masturbacja odgrywa ważną rolę w zdrowym rozwoju seksualnym. To normalny, naturalny sposób na poznanie swojego ciała, odczuwanie przyjemności i osiągnięcie seksualnego zaspokojenia (orazmu).

Masturbacja może obejmować użycie rąk, palców, zabawek erotycznych lub innych przedmiotów. Możesz dotykać, naciskać, pocierać lub masować swoje genitalia. Możesz włożyć palce lub zabawkę erotyczną, taką jak wibrator, do pochwy lub odbytu. Możesz także użyć zabawki erotycznej lub innego przedmiotu, np. poduszki, do stymulacji penisa, sromu lub łechtaczki, specjalnych wibrujących mat, czy na przykład akcesoriów bardzo precyzyjnych do łechtaczki.

Możesz także czerpać przyjemność z dotykania, szczypania lub pocierania innych stref erogennych, takich jak sutki lub jądra. Może się okazać, że użycie lubrykantu pomoże zmniejszyć tarcie podczas ręcznej stymulacji, a tylko wzmagać rozkosz. Możesz cieszyć się czytaniem lub oglądaniem niegrzecznych materiałów lub myśleniem o fantazjach seksualnych podczas masturbacji, która często może prowadzić do orgazmu. Różni ludzie masturbują się na różne sposoby. To osobista decyzja i można ją podjąć na wiele sposobów.

Masturbacja może być działaniem solo lub z udziałem partnera. Ponadto masturbacja jest normalna niezależnie od tego, czy jesteś aktywny seksualnie z innymi ludźmi, czy nie. Możesz myśleć, że masturbacja jest czymś, co robisz tylko wtedy, gdy jesteś singlem. Masturbują się zarówno osoby samotne, jak i osoby pozostające w związkach seksualnych.

Jakie są zalety masturbacji?

Masturbacja jest dla ciebie dobra. Ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, że masturbacja może:

 • Redukować stres.
 • Rozładować napięcie.
 • Popraw sen.
 • Zwiększ swoją koncentrację.
 • Popraw swój nastrój.
 • Złagodzić bóle i bóle.
 • Popraw swoje życie seksualne.
 • Zapobiegaj stanom lękowym i depresji.

Nie ma ryzyka zajścia w ciążę, a zakażenie przenoszone drogą płciową (STI) w wyniku masturbacji jest rzadkością (pamiętaj o wyczyszczeniu wszelkich zabawek po użyciu). Ponadto podczas orgazmu organizm uwalnia pewne hormony zwane dopaminą i oksytocyną. Dopamina jest czasami nazywana „hormonem dobrego samopoczucia”, a oksytocyna jest znana jako „narkotyk miłości”. Hormony te zwiększają pozytywne emocje w organizmie, takie jak szczęście. Działają również, aby przeciwdziałać hormonowi w organizmie zwanemu kortyzolem. Kortyzol jest znany jako hormon stresu, więc należy dbać o to, by jego poziom był niski - wysoki poziom kortyzolu hamuje metabolizm, utrzymuje ciało w nadwadze oraz może powodować chorobę serca.

Męska masturbacja

Badania nad męską masturbacją wykazały, że masturbacja jest zdrowa, a nawet korzystna dla długoterminowego zdrowia mężczyzn. Jedno z badań sugeruje, że u osób, którym przy urodzeniu przypisano do płci męskiej, których narządy płciowe produkują spermę, ryzyko raka prostaty jest mniejsze - o ile następuje regularne opróżnianie prostaty z płynu (co dzieje się w czasie orgazmu). Częsty wytrysk może zapobiec gromadzeniu się czynników rakotwórczych w gruczole krokowym.

Kobieca masturbacja

Kobieca masturbacja ma wiele innych udowodnionych korzyści. Biologiczne kobiety, które się masturbują, częściej doświadczają orgazmu podczas stosunków seksualnych ze swoimi partnerami. Kobieca masturbacja może również pomóc złagodzić bóle menstruacyjne. U osób starszych masturbacja może prowadzić do zmniejszenia suchości pochwy i zmniejszenia bólu podczas stosunku płciowego.

Według jednego z badań przeprowadzonych wśród małżeństw osoby masturbujące się zgłaszały:

 • Więcej orgazmów.
 • Wyższa samoocena.
 • Zwiększone pożądanie seksualne (libido).
 • Większa satysfakcja z życia małżeńskiego i seksualnego.

W czasie ciąży możesz odczuwać wzmożony popęd seksualny, a masturbacja może pomóc rozładować napięcie seksualne. Ponadto może pomóc złagodzić niektóre objawy ciąży, w tym ból dolnej części pleców.

Jakie są skutki uboczne masturbacji?
Masturbacja nie ma żadnych poważnych skutków ubocznych. Istnieje wiele mitów na temat masturbacji, ale badania nie potwierdziły, że którykolwiek z nich jest prawdziwy.

Masturbacja NIE POWODUJE:

 • Utraty wzroku.
 • Owłosionych dłonie.
 • Choroby umysłowej.
 • Skurczu lub skrzywienia penisa.
 • Zmniejszonej liczby plemników.
 • Zaburzenia erekcji.
 • Obniżonego libido.
 • Bezpłodności.

Chociaż mity są nieprawdziwe, to u niektórych osób od czasu do czasu pojawiają się pewne niepożądane skutki uboczne masturbacji. Pośród nich najczęściej znajdziesz:

Poczucie winy

Możesz czuć się winny lub wstydliwy z powodu masturbacji. Może to wynikać z przekonań religijnych, duchowych lub kulturowych. Z naukowego punktu widzenia nie ma nic niemoralnego ani złego w masturbacji. Jednak w niektórych kręgach możesz usłyszeć coś innego. Jeśli czujesz się winny, możesz skorzystać z rozmowy z terapeutą zdrowia seksualnego lub doradcą ds. zdrowia psychicznego. Mogą pomóc Ci pozbyć się poczucia wstydu czy poczucia winy.

Kompulsywne zachowania seksualne (kompulsywne=przymusowe)

Czasami masturbacja może stać się kompulsywna (powtarzające się zachowania, którym trudno się oprzeć) lub nadmierna. Niektórzy nazywają to uzależnieniem od seksu lub hiperseksualnością. Jeśli brakuje Ci pracy, odwołujesz plany lub zapominasz o obowiązkach, być może spędzasz zbyt dużo czasu na masturbacji. Nadmierna masturbacja może również wpłynąć na Twoje romantyczne relacje. Jak się jednak okazuje masturbacja nie jest pierwotną przyczyną, a jedynie zachowaniem wywołanym przez czynnik stresujący. Dlatego najlepiej pracować nad kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi z odpowiednim fachowcem, terapeutą. Warto umówić się z terapeutą choćby na konsultację i ustalić, czego się potrzebuje. Doradca lub terapeuta może pomóc Ci zmniejszyć ilość czasu spędzanego na masturbacji, a przede wszystkim pracować nad tym, co skłania Cię do zachowań kompulsywnych.

Drobne obrażenia fizyczne

Jeśli masturbujesz się zbyt ostro, możesz doświadczyć otarć lub tkliwości skóry. Ponadto intensywna masturbacja w krótkim czasie może spowodować lekkie puchnięcie penisa. Jednakże wszelkie drobne skutki fizyczne powinny zagoić się w ciągu jednego lub dwóch dni.

Zmniejszona wrażliwość seksualna

Jeśli masturbujesz się zbyt często lub zbyt agresywnie, może to prowadzić do zmniejszenia doznań seksualnych. Możesz spróbować innego rodzaju stymulacji, na przykład użycia wibratora, specjlnego masturbatora aby zwiększyć swoją wrażliwość seksualną. Stwierdzono, że zwiększona stymulacja zwiększa ogólne podniecenie i funkcjonowanie seksualne.

Masturbacja nieseksualna - rozwój dziecka

Nie każda masturbacja, o której mówią eksperci ma na celu osiąganie satysfakcji seksualnej i motywowana jest pożądaniem czy buzującym libido. Masturbacja dziecięca nie ma nic wspólnego z aktywnością seksualną osób dorosłych, a jest raczej formą poznawania swojego ciała. Jest też całkiem naturalna - dzieco pyta o swoje ciało i części ciala i lubi je dotykać. Możemy je pouczyć o granicach - obnażaniu się publicznym, dbaniu o higienę rąk oraz granicach ciała w relacjach z innymi osobami (czyli, że tylko dziecko samo może się dotykać, a nikt inny nie powinien dotykać jego ciała bez ważnego powodu - np. u lekarza).  Nie należy panikować i zabraniać dziecku tej normalnej rozwojowo aktywności.

Jeśli dziecko masturbuje się często, dużo o tym mówi, rozbiera się w miejscach publicznych, pomimo rozmowy z rodzicem o granicach, warto szukać pomocy u psychologa, bo takie zachowanie może znamionować inne problemy. 

Podsumowując...

Masturbacja to naturalny, zdrowy sposób na odkrywanie swojego ciała i odczuwanie przyjemności. To normalna część zdrowia seksualnego. Masturbacja przynosi wiele korzyści fizycznych i psychicznych i nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Powinieneś czuć się komfortowo dotykając siebie i doświadczając przyjemności. Jeśli czujesz się winny lub myślisz, że za często się masturbujesz, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Nie wstydź się. Twój dostawca może skontaktować Cię z terapeutą, który pomoże Ci rozwiązać problemy związane z masturbacją.

 
MAGAZYN TULIPAN
Nowości
CBEmily001 - czarne stringi 'XXL'
CBEmily001 - czarne stringi 'XXL'

90,00 zł

szt.
CBEmily001 - czarne stringi 'XL'
CBEmily001 - czarne stringi 'XL'

90,00 zł

szt.
CBEmily001 - czarne stringi 'S'
CBEmily001 - czarne stringi 'S'

90,00 zł

szt.
CBEmily001 - czarne stringi 'M'
CBEmily001 - czarne stringi 'M'

90,00 zł

szt.
CBEmily001 - czarne stringi 'L'
CBEmily001 - czarne stringi 'L'

90,00 zł

szt.
Pinwheel 5-Wheels - Black  
Pinwheel 5-Wheels - Black  

102,00 zł

szt.
Pinwheel 1-Wheel - Black
Pinwheel 1-Wheel - Black

36,00 zł

szt.
Pinwheel 1-Wheel
Pinwheel 1-Wheel

36,00 zł

szt.
Collins Vaginal Speculum
Collins Vaginal Speculum

138,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl